Obrazovni prioriteti KS

Kada su kupci stanova 2012. godine vagali hoće li provesti naredno desetljeće u otplaćivanju kredita za stan baš u naselju Tibra na Stupu, slatkorječivi prodavci kao prednost za kupovinu naveli su skori početak gradnje škole u blizini. Zaista, takvo obećanje zvučalo je logično, jer se naseljem Tibra broj stanovnika na Stupu povećao za nekoliko hiljada. Prodavci su tvrdili da su to već dogovorili s Općinom Ilidža, uljepšavajući pravu stranu priče. Naime, Tibra je dobila dozvolu za gradnju zgrade od sedam spratova, a onda su, ne pitavši nikoga, nabacili na to još šest spratova. Valjda im je ostalo materijala, pa su po starom bosanskom običaju “od viška spratova glava ne boli“, pogotovo ako su spratovi bez fasade, parkinga i pristojnog prilaza, nastavili gradnju dok je moglo izać’. Kasnije, kada su shvatili da im se omakla greška i da nisu dobili dozvolu za sedam neparnih spratova, nego ukupno sedam, nagodili su se sa Općinom Ilidža i obećali da će u naselju izgraditi školu. Općina je pristala, Tibra dobila još malo materijala za marketing obećavajući potencijalnim kupcima kako će uskoro u komšiluku niknuti škola, a naivni kupci sređivali papire za dugoročno kreditno ropstvo. Prošlo je od tad više od 20 Bajrama, u komšiluku su nikla još dva kompleksa zgrada, Tibra je na još dvije lokacije izgradila naselja, a od škole ni kamena temeljca.

Doduše, u tih 20 Bajrama, glavni akteri gradnje naselja na Stupu dobili su optužnice što za zloupotrebu položaja, što za utaju poreza, pa su u međuvremenu i oni najnaivniji koji su očekivali da će se škola izgraditi, prestali vjerovati da od toga ima išta.

Ali, što bi svijet rekao, nova vlast nova nafaka. Tako će naselje Stup 2024. godine napokon dobiti novu školu. I to ne bilo kakvu školu, nego školu vrijednu 20 miliona KM. U reportaži TVSA, načelnik Općine Ilidža i ministrica obrazovanja KS s ponosom su prikazali projekat zdanja koje će se izgraditi na Stupu, sve sa zakrivljenim modernim zidovima, s krovom koji podsjeća na umjetničku instalaciju i ko zna s kakvim klupama na kojima će djeca prvom prilikom moći izraziti kreativnost markerima i sažvakanim žvakama. Zašto škola jednostavno nije škola, s igralištem i eventualno nekim tragom zelene površine, đavo će ga znati, a vjerojatno nekad u dalekoj budućnosti i finansijska policija, ali polako, ne žuri nam se. No, vratimo se novoj školi.

Naime, nacrt nove škole upravo najviše i podsjeća na Tibrino naselje na Stupu, koje je zapravo hrpa betona bez kvadratnog metra zelene površine, parka ili bilo kakve druge infrastrukture korisne za djecu i ostale stanovnike. Ustvari, uopšte ne bi iznenadilo da se na školi dogradi još nekoliko spratova stambeno poslovnog karaktera, čisto da se iskoristi prostor. Realno, za 20 miliona može se komotno izgraditi još jedna trinaestospratna vjetrobranka. Živi bili pa vidjeli.

Nažalost, ovo nije jedini primjer maćehinskog odnosa stare, a evo i nove vlasti, prema obrazovanju. Tako je plan za izgradnju škole na Novoj Otoci u Općini Novi Grad, gdje su već odavno izgrađena tri naselja, a po svemu sudeći ne planira se na njima stati, uklonjen iz prioriteta urbanističkog plana. Dakle, škola je bila u planu prije izgradnje naselja, a ironično, nakon izgradnje naselja prestala je biti prioritet u urbanističkom planu.

Pogodite šta jeste prioritet! Vjerojatno ste pomislili gradnja stambeno poslovnog objekta, i inače biste bili u pravu, ali ne i ovaj put. Naime, u budžetu Općine Novi Grad za 2024. godinu planirano je 800 hiljada KM za izgradnju zgrade novoformirane mjesne zajednice. Da, da! Građani novoformirane mjesne zajednice neće više kisnuti ispred haustora kada se budu dogovarali ko će im očistiti prilaz zgradi, neće više morati ići u drugu mjesnu zajednicu na glasanje i brukati se kad reporteri dođu izvještavati s njihovog izbornog mjesta, kao oni luzeri iz mjesne zajednice Otoka 1 koji idu glasati u školu. Ova mjesna zajednica zaslužuje bolje i to je naša općina prepoznala. A što se škole tiče, taj dio nije ni bitan, ionako nije neka potražnja.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *